Z HISTORII SZKOŁY WSPOMNIENIE O DYREKTORZE BOLESŁAWIE POMIANIE

Utworzono dnia 29.11.2019

Z  HISTORII SZKOŁY

WSPOMNIENIE  O DYREKTORZE  BOLESŁAWIE POMIANIE

Rok szkolny 1991/92 – dyrektorem szkoły zostaje mgr Bolesław Pomian.

Lata dziewięćdziesiąte zaznaczyły się dużą aktywizacją pracy szkoły. Wysiłki organizacyjne dyrektora zmierzały do polepszenia warunków nauki i pracy, podniesienia wyników nauczania i osiągnięć wychowawczych.

Dzięki staraniom dyrektora mgr B. Pomiana, pomimo trudności finansowych postępują prace remontowe na terenie szkoły:

• w roku szkolnym 1992/93 podjęto poważne przedsięwzięcie, tj. budowę dachu nad budynkiem szkolnym, które zrealizowano dzięki współpracy dyrekcji szkoły, Rady Gminy, Rady Sołeckiej i środowiska lokalnego. Wykonano także instalację odgromową dachu.

W latach1993-2000 wykonano następujące prace remontowe:

• ułożono drewnianą boazerię na korytarzach szkolnych, klatce schodowej, pokoju nauczycielskim, kancelarii dyrektora szkoły,
  • dokonano wymiany grzejników i remontu pieców centralnego ogrzewania,
  • zabezpieczono stolarkę okienną na zewnątrz budynku,
  • założono barierkę ochronną uniemożliwiającą uczniom nagłe wtargnięcie   na jezdnię,
  • wymieniono i uzupełniono oświetlenia korytarzy i klas,
  • zabezpieczono i odremontowano urządzenia na placu zabaw i zielonej sali gimnastycznej,
  • wygospodarowano i przystosowano do potrzeb pomieszczenia dla higienistki szkolnej i dla sklepiku szkolnego,
  • wybudowano wejście na strych,
  • wykonano gruntowny remont sanitariatów szkolnych,
  • przebudowano szatnię szkolną z wydzieleniem boksów dla każdej klasy.

W latach 1998-2000 wykorzystując środki pozabudżetowe dokonano znaczących zakupów pomocy dydaktycznych, tj. zakupiono telewizor, magnetowid, komputer z drukarką, kserokopiarkę, sprzęt stereofoniczny .

Obok działalności gospodarczej rozwija się działalność dydaktyczno – wychowawcza szkoły. Samorząd Szkolny stymulujący życie kulturalno – oświatowe szkoły organizuje corocznie zabawę „andrzejkową”, choinkę noworoczną połączoną    z występami, zabawami w formie konkursów oraz dyskoteki.

W ramach współpracy ze środowiskiem corocznie organizowany jest w szkole „Dzień Babci” i „Dzień Matki” z udziałem społeczności lokalnej.

Z okazji rocznic i świąt przygotowywane są apele, w których czynny udział bierze młodzież szkolna.

Rok szkolny 1991/92. Rozpoczyna działalność zespół teatralny pod kierunkiem mgr Jolanty Grochowskiej, za sztukę Ewy Szelburg Zarębiny pt. „Kije samobije” otrzymał wyróżnienie na szczeblu rejonu.

Rok szkolny 1994/95

• zespół teatralny na wojewódzkim przeglądzie teatrzyków dziecięcych  w Wysokiej Łańcuckiej przedstawił sztukę „Calineczka”. Został wytypowany do reprezentowania województwa rzeszowskiego na międzywojewódzkim przeglądzie teatrzyków, gdzie otrzymał wyróżnienie,
  • przeprowadzony został kurs tańca dla wszystkich uczniów szkoły ,
  • utworzono zespół taneczny,
  • prężnie działa kółko plastyczne pod kierunkiem mgr Wiesławy Michalik.  Za prace plastyczne młodzież szkolna  otrzymuje wiele nagród i wyróżnień,
  • wprowadzono zajęcia gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej,

Rok szkolny 1995/96

• zgodnie z „Ustawą o kulturze fizycznej” w szkole realizowane są zajęcia z tego przedmiotu w wymiarze 3 godzin tygodniowo,
  • nadal prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej,
  • zespół taneczny bierze udział w pokazie tańca towarzyskiego,
  •  działa prężnie kółko plastyczne,
  • zawieszono działalność zespołu teatralnego.

W roku szkolnym 1996/97 oprócz kontynuacji poprzednich form pracy został otworzony sklepik szkolny; wprowadzono naukę języka niemieckiego jako przedmiotu obowiązkowego; ze względu na trudności finansowe rozwiązano zespół taneczny.

Rok szkolny 1998/99

• kontynuacja omówionych wyżej form pracy,
  • podjęta została szeroka akcja informacyjna na temat podstaw programowych nowych bloków przedmiotów nauczania, w związku z proponowaną reformą systemu edukacji narodowej,
  • wdrożono nową formę egzaminów do szkół ponadpodstawowych pod nazwą „Badanie kompetencji klas ósmych”.

Lata 1999-2001

• wchodzi w życie reforma ujmująca w zupełnie nowy sposób system kształcenia  i wychowania. Szkoła w Gliniku Górnym będzie funkcjonować jako 6- letnia szkoła podstawowa.
  • kontynuacja działalności dydaktyczno – wychowawczej podjętej w latach poprzednich,
  • reaktywowanie teatrzyku szkolnego pod kierunkiem mgr Beaty Kwiatkowskiej. Zespół otrzymał wyróżnienie na szczeblu powiatowym w konkursie   „Poeci  i Pisarze Dzieciom”.

Praca dydaktyczno – wychowawcza skupia się nad realizacją zadań postawionych przed szkołą.

Dyrektor szkoły w ciągu swojej ponad  dziesięcioletniej kadencji ( funkcję tę pełnił do 31 sierpnia 2002 r.) propagował różnorodne formy doskonalenia zawodowego i zachęcał nauczycieli do korzystania  z nich. Nauczyciele podnosili swoje kwalifikacje w systemie studiów zaocznych  i studiów podyplomowych, zdobywali stopnie specjalizacji zawodowej, uczestniczyli   w konferencjach metodycznych i różnego rodzaju kursach .

Zdjęcie poniżej i oryginalny załacznik Pan Dyrektor w otoczeniu uczniów.

Opracowanie  na podstawie  zebranych informacji pani  M. Winiarskiej

dyrektor