Rocznica Odzyskania Niepodległości

Utworzono dnia 23.11.2022

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości i jest dla każdego z nas dniem wolnym od pracy i nauki, dlatego obchody tego jakże ważnego święta zostały zorganizowane w naszej szkole nieco wcześniej.

10 listopada 2022 roku był wyjątkowy dla naszej społeczności szkolnej. W tym dniu wszyscy byliśmy ubrani w galowe stroje i zebraliśmy się na uroczystej akademii aby wspólnie świętować 104. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z tej okazji nasza szkoła kolejny już rok wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Szkoła do hymnu” i o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy.

Następnie uczniowie klasy IV, V i VI wystąpili w okolicznościowym przedstawieniu noszącym tytuł „Być Polakiem” i zaprezentowali cztery scenki z życia współczesnego podejmujące tematy dotyczące symboli narodowych, patriotyzmu, historii Polski, tradycji i dbałości o język ojczysty. Odśpiewane były też pieśni takie jak „Rota” i „Pierwsza Brygada”.

Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu oglądali program artystyczny przygotowany przez nasze dzieci. W trakcie występów pojawiły się również na „scenie” takie postaci historyczne jak Józef Piłsudski, Mikołaj Rej, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Jan Paweł II oraz Kardynał Stefan Wyszyński, którzy przyglądali się zachowaniom współczesnych Polaków w ich codziennych sytuacjach i to komentowali.

Okolicznościowa dekoracja przygotowana pod kierunkiem pani Doroty Wojtanowskiej, odświętne stroje (kotyliony u dzieci z klas I – III) i piękna kolorystyka sprawiły, ze w tym dniu towarzyszyła nam niesamowita atmosfera. Było dostojnie, wytwornie, spokojnie…Brawo!!! Jesteśmy z Was dumni!

Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszej szkoły poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.

Bardzo serdecznie dziękujemy pani B. Piękoś z Gminnego Ośrodka Kultury w Wiśniowej za użyczenie dla nas strojów na tę uroczystość.

M. Słowik

Rocznicz Odzyskania Niepodległości