Zamiast krótkiego i kosztownego wyjazdu z biurem podróży… trzydniowa wycieczka szkolna do Warszawy

Utworzono dnia 29.11.2022

Wyjazd o 4.30  w dniu 15 listopada 2022 r. na szkolną i trzydniową wyprawę do Warszawy w ramach projektu ,,Poznaj Polskę” to poważna sprawa.A dofinansowanie z funduszu ministerialnego wynoszące 15 tysięcy złotych to nie bagatela. Zachodzązasadnicze pytania, które były już przed wyjazdem roztrząsane przez uczniów: Kłaść się czy nie iść spać? Ile zabrać kieszonkowego? Czy najsłynniejsza galeria handlowa w Polsce - ,,Złote Tarasy” spełni nasze oczekiwania? Będziemy w maku? Podekscytowanie  i wątpliwości można by mnożyć,ale … już jesteśmy po i … wszyscy przeżyli – cali i zdrowi wrócili do Glinika.
W wyjeździe brała udział liczna grupa uczniów z klas IV – VIII, nie pojechały tylko trzy osoby, dla których przygotowano zajęcia w szkole.  Natomiast 32 osoby, nad którymi sprawowali opiekę: pan dyrektor Krzysztof Stasiowski, pani kierownik wycieczki – Magdalena Słowik, a także wychowawczyni klasy VII i VIII - Klaudia Kłusek oraz polonistka - Joanna Koś.
Trasa nową drogą na Lublin przebiegała gładko i sprawnie, jechało się jak po maśle, a w uszach dźwięczał ostatnio modny przebój internetów ,,Krecik, krecik, zielony ma berecik…”. Zainteresowanych odsyłam do tego wybitnego dzieła muzycznego, aby umilił im czas podczas rutynowych działań domowych.
We wtorek - w pierwszym dniu w dwóch grupach korzystaliśmy z urządzeń, wynalazków i przyrządów doświadczalnych zgromadzonych w Centrum Nauki Kopernik (zjedliśmy też tam popołudniowy posiłek) oraz obejrzeliśmy z zewnątrz (został zamknięty ze względu na remont iglicy) dumę narodową Polaków-kibiców, czyli Stadion Narodowy. Nawet oglądany z dystansu robi kolosalne wrażenie.  Po zakwaterowaniu się w hotelu ,,Portos” w trzyosobowych pokojach oraz obiadokolacji, udaliśmy się na spoczynek.
Drugi dzień zapowiadał się kulturalnie i muzealnie, więc po śniadaniu zwiedzaliśmy pałac w Wilanowie, uczestnicząc w lekcji tematycznej
z przewodniczką pod hasłem ,,Wizyta u króla” . W planie na ten dzień było też samodzielne zwiedzanie Zamku Królewskiego z audioprzewodnikami oraz spacer po Starówce i Centrum z miejskim przewodnikiem.  Przeszliśmy najsłynniejszą warszawską ulicą – Krakowskim Przedmieściem, obejrzeliśmy odprawę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, byliśmy pod kolumną Zygmunta, Pałacem Prezydenckim i szliśmy Traktem Królewskim, aż pod Pałac Kultury i Nauki, na którego taras widokowy wjechaliśmy. Był też czas na zakup pamiątek, widokówek czy magnesów na lodówkę z widokami stolicy.
Wieczór zakończyliśmy obiadokolacją i odpoczynkiem.
W 3. dzień – 17 listopada – pośniadaniu wymeldowaliśmy się z hotelu i kroki swe skierowaliśmy w stronę Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, w którym to mieliśmy lekcje z przewodnikami pt. ,,W cieniu tropików”. Po wizycie wśród egzotycznych roślin w szklarniach pospacerowaliśmy trochę po Łazienkach, obejrzeliśmy Pałac na Wodzie i pomnik Szopena, po czym udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, żeby zobaczyć groby słynnych Polaków np.: Leopolda Staffa, Marii Dąbrowskiej, Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Herberta oraz innych znanych i zasłużonych dla kultury, sztuki, polskiego społeczeństwa.
W godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w trasę powrotną i po kilku postojach, w tym na posiłek, zakończyliśmy jesienny tour około 21 w mroźnym i lekko zaśnieżonym Gliniku Górnym pod szkołą.

J. Koś

Utworzono dnia 29.11.2022, 21:50