Mitologia na scenie, czyli teatr na wyciągnięcie ręki

Utworzono dnia 29.11.2022

Lubimy grać, naśladować innych, dowcipkować czy teatralizować rzeczywistość, więc wybraliśmy się z klasami IV – VIII na przedstawienie teatralne ,,Widziane z Olimpu” zagrane w Domu Kultury ,,Sokół”w Strzyżowie 26 października 2022 r. przez Kielecki Teatr Lektur.
Ale po co się ograniczać? -  warto zobaczyć małe co nieco w mieście powiatowym. Przed spektaklem umówiliśmy się więc w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie. Z zainteresowaniem śledziliśmy pracę dyspozytora czy dyżurujących strażaków, a także obejrzeliśmy profesjonalny wóz strażacki i zapoznaliśmy się z jego wyposażeniem. Czy wytrzymalibyśmy 24 h na dyżurze jak strażacy? – pytanie zgoła retoryczne.
Na koniec wizyty mogliśmy podziwiać profesjonalizm i szybkość ekipy dyżurującej, która na dwa wozy wyjechała do pomocy przy wypadku.
Nie omieszkaliśmy również wpaść po słodycze do sklepu – naszego lokalnego wytwórcy łakoci - ,,Roksany”, po czym uzbrojeni w kukułki, krówki, karmelki, kofiki, bajerki, bosmanki, galaretki w czekoladzie, toffi (jednak największym wzięciem cieszyły się kulki balonowe oraz lizaki), a także inne fantazyjnie nazwane cukry zasiedliśmy na widowni Strzyżowskiego Domu Kultury ,,Sokół” i przenieśliśmy się w czasy mityczne - konkretnie do starożytnej Grecji.
A na scenie się działo, oj tak.Czterech aktorów: pani Patrycja Borkowska oraz trzech panów – Marian Bodziony, Marcin Tomczak, Michał Ambroży wcielali się w postacie mitologiczne i bawili publiczność dowcipnymi scenkami jakoby z udziałem bogów i ludzi. Młodsi uczniowie zapoznali się dopiero z greckimi mitami, zaś starsi przypomnieli sobie historie: Prometeusza, który dał ludziom ogień, podstępnego plotkarza Syzyfa czy Pandory i Epimeteusza. Całości spektaklu dopełniła muzyka przygotowane przez Szymona Chwastowicza i technika sceniczna wypracowana przez Waldemara Jarosa. Natomiast mitologiczną inscenizację zrealizował Marian Bodziony.
Chłopcy z klasy szóstej podsumowali wyjazd słowami: ,,Warto było obejrzeć to przedstawienie. Pojechalibyśmy jeszcze do teatru”. Natomiast panie: Joanna Koś – kierownik wycieczki oraz opiekunki – Magdalena Słowik i Klaudia Kłusek zgodnie stwierdziły, że uczniowie zachowywali się wzorowo i chętnie gdzieś się w przyszłości razem wybierzemy.

J. Koś